Na czym polega lakowanie zębów?
- Szczegóły
Budowa naszych zębów trzonowych i przedtrzonowych sprzyja rozwojowi próchnicy. Powodem tego są naturalnie występujące na powierzchni zębów bruzdy, w których gromadzą się m.in. resztki jedzenia. Zazwyczaj bruzdy są tak wąskie, że doczyszczenie ich przy pomocy szczoteczki do zębów jest niemożliwe. Dlatego też konieczna jest dodatkowa ochrona trzonowców i zębów przedtrzonowych przed próchnicą. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie zębów przed szkodliwym działaniem bakterii jest lakowanie zębów.
Zabieg lakowania zębów jest przeprowadzany profilaktycznie. Jest całkowicie bezbolesny i można go wykonać zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. Podczas lakowania stomatolog pokrywa zęby lakiem – substancją, która ma szczelnie wypełnić bruzdy, co zapobiegnie gromadzeniu się w nich szkodliwych bakterii. Oprócz tego lak zawiera związki fluoru, który dodatkowo wzmacnia szkliwo.
Kiedy jest najlepszy moment na wykonanie zabiegu? Stomatolodzy zalecają, aby pierwsze lakowanie zostało przeprowadzone w możliwie jak najszybszym czasie od wyrośnięcia zębów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze zęby zostały zabezpieczone zanim próchnica nie zdążyła się jeszcze rozwinąć. Ze względu na to, że jest to zabieg kompletnie bezbolesny, dobrym pomysłem jest połączenie lakowania z pierwszą wizytą adaptacyjną, podczas której dziecko ma okazję poznać swojego dentystę oraz oswoić się z gabinetem stomatologicznym. Kolejne lakowanie powinno odbyć się w momencie, kiedy wyrosną wszystkie zęby mądrości.
Jak wygląda zabieg lakowania zębów?
Przed pokryciem zębów lakiem stomatolog sprawdza stan zębów i oczyszcza je ze wszelkich zanieczyszczeń. Następnym krokiem jest osuszenie oraz nałożenie na zęby wytrawiacza – preparatu, którego zadaniem jest ułatwienie procesu nakładania laku. Po usunięciu wytrawiacza dentysta osusza ząb i dokładnie nakłada na niego lak, który utwardzany jest przy pomocy światła z lampy diodowej. Następnie sprawdzane jest czy lak szczelnie wypełnił bruzdę.
Jeśli chcemy w pełni chronić nasze zęby, warto także pamiętać o regularnej kontroli laku. Zazwyczaj zaleca się ją dwa razy do roku.