Dziąsło po wyrwaniu zęba - jak przyspieszyć gojenie?
- Szczegóły
Bywają bardziej i mniej bolesne zabiegi wyrywania zębów. W niektórych przypadkach ból utrzymuje się nawet kilka dni. Jest to uzależnione od korzenia, jeśli jego budowa utrudniła usunięcie zęba, dziąsło jest mocno obolałe. Trzeba stosować się do zaleceń dentysty, ponieważ po zębie pozostała rana i potrzeba czasu na jej wygojenie.
W jaki sposób przyspieszyć gojenie dziąsła po ekstrakcji zęba?
Dziąsło po wyrwaniu zęba jest zakrwawione. Dentysta umieszcza tampon, który trzeba wymienić na świeży, ale wyjałowiony. Rana musi się zagoić, ale to trwa, więc miejsce należy regularnie odkażać, by uniknąć infekcji bakteryjnej, a wraz z nią do powikłań. Koniecznością jest zachowanie odpowiedniej higienę jamy ustnej, poprzez płukanie po spożyciu pokarmów. Chodzi o to, żeby jedzenie nie pozostawało w miejscu po zębie. Stomatolog w gabinecie dentystycznym Jardent, nie tylko przeprowadza usuwanie zęba, ale udziela wskazówek, jak postępować po ekstrakcji zęba, więc należy stosować się do jego zaleceń. Informuje również, kiedy można jeść i pić, więc bezwzględnie należy przestrzegać wskazówek. Dziąsło może boleć kilka godzin, ale nie tak jak ząb przed usunięciem.
Kiedy jeść i pić po wyrwaniu zęba?
Dentysta zawsze informuje pacjenta, kiedy powinien najwcześniej pić i jeść. Po godzinie można się już napić, ale najlepiej wodę i herbatę. Nie wolno spożywać napojów alkoholowych. Z jedzeniem trzeba poczekać przynajmniej dwie godziny. Powstrzymanie się od pokarmów, nawet drobnych słodkości jest wręcz obowiązkowe. Po tym czasie można zjeść delikatny posiłek, ale warto spożyć drugą stroną. Jeśli stomatolog zaszyje miejsce po zębie, nie ma obaw, że jedzenie nie dostanie się do dziury. Zawsze warto na godzinę przed wizytą u dentysty, zjeść obfity posiłek, nie tylko dlatego, że po wyrwaniu zęba trzeba czekać 2 godziny, ale też by szybciej goiło się dziąsło. Zabieg wykonywany jest na znieczulenie, które działa przez dwie godziny lub dłużej. Jeśli to możliwe, warto uciąć sobie drzemkę, bo ekstrakcja zęba osłabia organizm.