Co to jest piaskowanie zębów?
- Szczegóły
Piaskowanie to zabieg dentystyczny, którego celem jest usunięcie przebarwień oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów. Niestety podczas szczotkowania zębów istnieje wiele przestrzeni niedostępnych dla włókien szczoteczki, w których tworzą się świetne warunki do namnażania się bakterii. Bakterie te produkują szkodliwe kwasy uszkadzające szkliwo, a tym samym stanowią bezpośrednią przyczynę rozwoju chorób zębów i dziąseł.
Czym jest płytka nazębna?
Płytka nazębna to warstwa bakteryjnego biofilmu przywierająca najczęściej do zębów w okolicy szyjek zębowych na granicy zębów i dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych, bezbarwny lub o barwie jasnożółtej. Kiedy płytki jest dużo, dochodzi do jej mineralizacji i przekształcania się ona w kamień nazębny. Rozwiązaniem problemu przebarwień i narastającej płytki nazębnej jest zabieg piaskowania zębów. Zaleca się, aby piaskowanie wykonywać średnio co 6 miesięcy, a w szczególnych przypadkach nawet częściej.
Na czym polega zabieg?
Piaskowanie polega na skierowaniu strumienia piasku dentystycznego pod zwiększonym ciśnieniem na zęby. Piasek dzięki swojej trącej strukturze i niewielkim rozmiarom dociera w trudno dostępne przestrzenie, usuwając przebarwienia i płytkę bakteryjną, tym samym nadając zębom zdrowy i estetyczny wygląd. Podczas zabiegu nadmiar piasku odsysany jest z jamy ustnej pacjenta. Czas trwania całej procedury to około 30 min. Piaskowanie jest bezbolesne i komfortowe, a jedyną dolegliwością, jaka może być odczuwana po zabiegu, to lekkie podrażnienie w okolicy dziąseł. Zalecane jest, aby bezpośrednio 3 h po piaskowaniu nie pić kawy, herbaty, nie palić papierosów czy spożywać potraw mogących spowodować trwałe przebarwienie, ponieważ zęby są wtedy szczególnie wrażliwe. Po piaskowaniu zęby poddaje się fluoryzacji, która ma na celu wzmocnienie szkliwa. Zabieg piaskowania w szczególności polecamy: osobom pijącym duże ilości kawy/herbaty, palaczom papierosów, pacjentom z wadami zgryzu oraz osobom na stałe noszącym aparat ortodontyczny.
Wskazówki przed zabiegiem piaskowania zębów
Przed zabiegiem piaskowania warto zadbać o podstawowe przygotowanie jamy ustnej. Należy dokładnie umyć zęby oraz przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej lub irygatora. Ważne jest również, aby poinformować stomatologa o wszelkich chorobach, alergiach czy przyjmowanych lekach, gdyż mogą one wpłynąć na przebieg zabiegu. W przypadku wrażliwych zębów warto zastosować specjalną pastę do zębów dla osób z wrażliwymi zębami na kilka dni przed zabiegiem, co może pomóc zmniejszyć ewentualne dolegliwości podczas piaskowania.
Czy piaskowanie jest dla każdego?
Piaskowanie zębów to zabieg, który może być stosowany u większości osób, jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Nie zaleca się tego zabiegu dla osób z bardzo wrażliwymi zębami, z poważnymi problemami dziąseł, z chorobami serca lub układu krążenia oraz dla kobiet w ciąży. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy piaskowanie jest odpowiednim rozwiązaniem dla danego pacjenta.
Jak dbać o zęby po piaskowaniu?
Aby efekty piaskowania utrzymać jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy regularnie myć zęby, przynajmniej dwa razy dziennie, używając pasty z fluorem oraz miękkiej szczoteczki do zębów. Ważne jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub irygatora oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Ponadto warto kontrolować spożycie produktów mogących powodować przebarwienia, takich jak kawa, herbata, czerwone wino czy papierosy. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz wykonywanie zabiegów higienizacyjnych również przyczynią się do utrzymania zdrowych i estetycznych zębów.
Piaskowanie jest jednym z zabiegów profilaktycznych, które mają na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów oraz ich skuteczne leczenie. Profilaktyka to klucz do zdrowych i pięknych zębów, dlatego warto pamiętać o niej na co dzień i dbać o swoje zęby, nie tylko przed zabiegiem piaskowania, ale także po nim.